Meddig „élnek" a hagyományos gázkonvektorok?
Egy EU-rendelet jelentheti a készülékek végét?
Meddig „élnek”, azaz működőképesek a hagyományos gázkonvektorok? A kérdés annyiban költői, tehát megválaszolhatatlan, hogy a hozzáértő gázszerelőknek hála a magyar otthonokban a csaknem fél évszázada üzembe helyezett gázkonvektorok is nagyobb gond nélkül adják a meleget. Persze megfelelő karbantartás mellett. Ám az csak az érem egyik oldala, hogy még mindig üzemképesek a hetvenes és a nyolcvanas években gyártott készülékek. Emellett arra is érdemes odafigyelni, milyen hatékonysággal, mekkora energiafelhasználás mellett végzik a dolgukat. És lehet, hogy ezen okok miatt kell idő előtt véget vetni a pályafutásuknak. Gázkészülék karbantartásA hazánkban jelenleg is működő mintegy 3 millió gázkonvektor jelentős hányada 30-40 éve szolgáltatja a meleget. De milyen áron?
Becslések szerint hazánkban jelenleg mintegy 3 millió gázkonvektor üzemel, a többségük 30-40 éves elavult, gazdaságtalanul működő készülék. Nem véletlen, hogy az állam különböző támogatási formákban, például az Otthon Melege Program keretében anyagi támogatást nyújt a régi gázkonvektorok korszerűbbre cseréléséhez. Ebben a programban egy év alatt mintegy 10 ezer készüléket váltottak ki. Ilyen ütemben az összes gázkonvektor kiiktatására 300 év kellene… Konvektor tisztításRáadásul máshol is szorít a cipő. Az uniós szabályok szigorításának nyomán ma már csak korszerű vezérléssel rendelkező gázkonvektorok szerelhetők be. Az EU rendelete 2018. szeptemberétől a gázkonvektorokra vonatkozóan nemcsak fokozott energiahatékonysági, címkézési, hanem az eddigieknél szigorúbb NOx kibocsátási feltételeket is tartalmaz.
Új fogalomként megjelent a gázkészülékek szezonális hatásfoka, ami lényegében azt mutatja meg, hogy a fűtési szezon alatt felhasznált energia milyen arányban fordul ténylegesen is fűtési célra. Ezzel szemben az eddig alkalmazott készülék hatásfok a fűtőberendezés pillanatnyi üzemi állapota szerint mutatott értéket jelezte. Ez viszont azt eredményezi, hogy a szezonális hatásfok értéke akár 10-20 százalékkal is kisebb lehet, mint a készülék pillanatnyi üzemi állapotában mért hatásfok érték.
A több évtizede üzemben lévő gázkonvektorok mechanikus vezérlése sem megfelelő. Nincs bennük például úgynevezett „békazár”, emiatt a főégő képtelen a 30 százalékos terhelésről egyetlen kapcsolással teljesen visszaállni, átugorva a veszélyesen alacsony terhelésű üzemmódokat. Ugyanakkor ezeket a készülékeket a túlfűtés elkerülése érdekében mégis szinte minden esetben – tegyük hozzá: szabálytalanul – úgy állítják be, hogy folyamatos üzemben 0 és 100 százalék teljesítmény között szabályozzanak.
Ha a régi készüléknél a mechanikus vezérlő 20 százalék alá szabályozza a teljesítményt, akkor a főégő egyszerűen nem gyullad be, vagy kialszik. Ilyenkor a gáz elégetlenül távozik a szabadba. Külső fali készülékek esetében a szélvédő kosarán át, a kéménybe kötött gázkonvektoroknál pedig a kéményen át. Ez rendkívül nagy pazarlást jelent.
A régi konvektoroknál továbbá szén-monoxid-függöny mérhető az épület homlokzata előtt, aminek egészségügyi kockázatai lehetnek.
Ön például tudta, hogy az 1982 előtt gyártott gázkonvektorok azbeszttömítéseket tartalmaznak? Nem is egy helyen.
De vannak egyéb, az egészséget veszélyeztető tényezők is. Ön például tudta, hogy az 1982 előtt gyártott gázkonvektoroknál azbeszttömítéseket használtak? Nem is egy helyen. És ezeknek a szélei szabad szemmel is jól láthatóak. A hőcserélők között, a gyújtóláng, illetve a nézőüveg alatt egyaránt ott van az azbeszt. Amiről viszont azóta már tudjuk, hogy rákkeltő. Az azbesztszálakat a szobai levegőnek a konvektor által keltett cirkuláció kiragadja, és a légtérbe juttatja, ahonnan aztán a lakótérben tartózkodók szervezetébe is bejuthat az azbesztpor. Gázkonvektor karbantartásEgyfelől tehát jót tudni, hogy kellő karbantartás mellett mennyire megbízhatóak ezek a negyven éves gázkonvektorok, másfelől érdemes elgondolkodni a további használatukról, hiszen nem csak feleslegesen fogyasztják az energiát és az egészségre veszélyes égéstermékek is kiszabadulhatnak belőlük, hanem még rákkeltő anyagot is tartalmaznak. És arról még nem is tettünk említést, hogy a kéménybe kötött változatoknál egy másik veszélyt is ki kell zárni. Nevezetesen azt, hogy az égéstermék visszaáramoljon a lakótérbe. A hazai szabályok ebben a tekintetben egyébként szigorúbbak az európainál, ennek megfelelően az itthon gyártott gázkonvektorok visszaáramlás esetén azonnal kikapcsolnak.
Mit lehet tanácsolni azoknak, akik a gázkonvektorok tagadhatatlan előnyei mellett a fentebb felsorolt hátrányokkal is kénytelenek együtt élni, illetve szembe nézni?
Legfőképpen azt, hogy mielőbb cseréljék korszerű készülékekre a régi gázkonvektoraikat. Igen ám, csakhogy a felmérések szerint többnyire éppen olyan családok élnek gázkonvektorral fűtött lakásokban, akik – anyagi okok miatt – nem nagyon foglalkoznak a csere gondolatával. Nekik megoldás lehetne, ha kibővítenék a támogatások körét, és mondjuk a szigetelést, a nyílászáró cserét is magába foglaló komplex lakás-felújítási programba beillesztenék a régi gázkonvektorok cseréjét is, és az energiahatékonyság érdekében végzett teljes korszerűsítést támogatnák. Gázkonvektor csere
De milyen megoldásban gondolkodjanak azok, akik megtehetik, hogy kiváltják a régi, kiöregedett gázkonvektoraikat?
Rengeteg megoldással ki lehet váltani a gázkonvektorokat. Jó megoldás a padló konvektor, ami egy négyzetcentimétert se foglal el a lakásból
Természetesen rengeteg megoldás szóba jöhet a radiátoros fűtéstől kezdve a padlófűtésen át a falfűtésig. Ezek persze nagyobb bontási munkákkal is járnak, ezért nem éppen pénztárcabarát beruházásokról van szó.De van itt még más is.
Emeljük most ki a sokféle lehetőség közül a padló konvektorokat. Közülük is a MINIB márkanévre keresztelt változatokat. Ennek a fűtési módnak a lényege, hogy alkalmazható kiegészítő fűtésként, önálló hő-leadóként, de még a lakás vagy bármilyen más, köztük vizes helyiség klimatizálásra, azaz hűtésére is.
A padló konvektort a nyílászárók előtti aljzatban kell elhelyezni, a fűtőtestet esztétikus rács takarja. A készülék vízoldali csatlakozása megegyezik a radiátorokéval. A lemezház rozsdamentes acélból készült, a hőcserélőt rézcső-alumínium lamellákkal szerelték fel, ezáltal garantált a hosszú élettartam és a karbantartásmentes működés. A ventilátoros változatokhoz 12 voltos motort szereltek, ezzel kiküszöbölték az érintésvédelmi aggályokat is. A padló konvektorok hő-szabályzásáért helyiség termosztátok felelnek.
Ha ki akarja takarítani, csak emelje ki a helyéről!
A kiemelhető fedőrácsozat és a flexibilis vízoldali bekötés lehetővé teszi, hogy a készüléket kiemeljük a helyéről. Így hozzá lehet férni a lemezház aljához, ami a takarítás, pontosabban a pormentesítés szempontjából lényeges. Porallergiásoknak fontos szempont lehet.A MNIB kínálatában a fedőrácsozat anyagát tekintetve háromféle, igény szerint pácolható fa, illetve ugyancsak három színű tömör, eloxált alumínium és szálcsiszolt rozsdamentes változat szerepel. Ezek az anyagok a jó minőségnek köszönhetően lehetővé teszik, hogy akár nagyobb forgalmú átjárók alá is behelyezzék a padló konvektort.
Ventilátor nélküli és ventilátoros kivitelben is kapható. A méretüket tekintve is nagy a választék, akár a szélességet, akár a mélységet vesszük alapul. És ami még igen lényeges: a készülék beszerelése nem igényel különösebb szakértelmet, elég az útmutató alapján eljárni.
Ami pedig a klimatizálást illeti: a Fan-coil változatok egy központi folyadékhűtőt a meglévő fűtési körre kapcsolva nyáron hűtő funkciót látnak el.
És végül még egy érv a MINIB padló konvektorok mellett: egyetlen négyzetméternyi helyet se foglalnak el a lakásban, a lakótérben. Konvektor javítás
Gebe Kft.
+36 30 949-2052 / hívható 7-20 óráig (ünnepnapokon is).
Kérje személyre szabott árajánlatunkat!
Gázszerelés árak: Árajánlatkérés
További hasznos információk: Gázszerelés Budapest
Szerző: w3gebemester
Közzétéve: 2019-08-31 09:11:30